Спортните залагания лесно могат да бъдат определени като една от най-разпространените форми на хазарт. Най-общо спортните залагания представляват залог, който всеки играч прави върху резултата от определено спортно събитие. Залозите върху крайният резултат от спортно мероприятие датира от стотици години, въпреки че е трудно да се проследи точно къде и кога е започнало всичко. По-лесно е да се каже, че хората правят предположения върху резултатите от спортните събития, откакто самата дейност е разпозната от съответните закони на държавите по света. Още по-важно е обаче да разгледаме как всяка една държава третира печалбите от такъв тип дейност, спрямо данъчното събиране. В САЩ например, източниците на доход от спортни залози подлежат на данъчно облагане.
В Закона за данъците върху доходите на физическите лица можем да намерим всички възможни източници на доход, които се разпознават от законите в Република България. Що се отнася до облагането на залозите от спортни залагания, то ще трябва да фокусираме вниманието си върху чл. 8 от закона, където са упоменатите възможните източници на доход. Законът припознава източници на доходи начислени или изплатени от местни лица, търговски представителства, както и от място на стопанска дейност или определена база в Република България. Точка втора конкретизира това правило, казвайки че парични и предметни награди от игри, състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител се считат от закона за източник на доход.
Казано накратко, всяка парична или предметна награда, без значение дали сумата или
предметната награда е била получена или не се смята по Закона за данъците върху доходите
на физическите лице за източник на доход. И тук идва важният момент- кога наградата от
хазартна дейност се класифицира като облагаема. За тази цел трябва да се обърнем към чл.
13 от ЗДДФЛ, където се казва следното:
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
т. 20. паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на
Закона за хазарта;
т. 21. паричните и предметните печалби, получени от участие в игри, различни от тези по т.
20, при които печалбата се определя на случаен принцип
В чл. 13 виждаме, че източниците на доход на физическите лица, които не подлежат на
облагане с данък са тези игри, които са разпознати по смисъла на Закона за хазарта. А
именно- това са всички игри, предлагани от букмейкъри получили лиценз да оперират на
територията на Република България от Националната агенция за приходите. Единственото
изискваме към този вид игри е да бъде направен залог срещу очаквана насрещна печалба.
В Закона за хазарта още по-точно е формулирана трактовката, обуславяща хазартната игра, а именно- залог е всяко плащане на пари, пряко или под друга форма, за участие в хазартна игра с цел получаване на печалба. По смисълът на този закон, държавата разпознава лотарийни, моментни, тото и спортни залози за необлагаем източник на доходи. Единственото условие е организаторът на такъв вид игри да е получил необходимият лиценз за опериране на територията на Република България от НАП.
Това са най-важните моменти от законодателната разпоредба, действаща към момента на територията на Република България, с която всеки играч трябва да се запознае, ако иска да участва в хазартни игри. Също така, преди да вземете участие в такъв вид мероприятие е добре да се запознаете по-детайлно с условията на игрите, за да можете лесно да уточните в коя група източници на доход попадат печалбите Ви. Добрата новина за играчите в България е, че могат да бъдат спокойни от липсата на данъчна тежест върху тях и да фокусират повече вниманието си към бъдещите печалби от спортни залагания.